Jasło przez wielu nazywane jest Stolicą Polskiego Winiarstwa. Wszystko zaczęło się w 1982 roku, gdy mieszkaniec powiatu jasielskiego Roman Myśliwiec założył winnicę Golesz. Właściciel eksperymentował z odmianami innych winorośli, samemu tworząc szczepy odporne na mróz. Takim szczepem jest np. szczep Jutrzenka. W późniejszym czasie napisał kilka książek o uprawie winogron i tworzeniu wina.

Z czasem coraz więcej stoków jasielszczyzny zazieleniało się liśćmi winogron. Pierwszy raz w listopadzie 2005 roku zorganizowano Międzynarodowe Dni Wina, które organizowane są do dziś. W 2014 założono Fundację na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, a w 2015 Podkarpacką Akademię Wina. Aby słuchaczy tej Akademii kształcić w praktyce, w 2016 roku władze Jasła zdecydowały się założyć pierwszą w Polsce Miejską Winnicę. Jest nią właśnie Winnica Jasło. 

Winnica Jasło jest jedną ze 150 podkarpackich winnic i liczy 0.5 hektara powierzchni. Hodowane są na niej odmiany: Solaris, Jutrzenka, Hibernal, Seyval Blanc, Swenson Red, Vidal Blanc, Saint Pepin na białe wina oraz Rondo i Regent na wina czerwone.

Z dalszą popularyzacją winogronowych upraw powstał Jasielski Szlak Winny oraz książeczka Enoturystyczna Odznaka Krajoznawcza „Jasło Winne Klimaty”, w której jednym z miejsc koniecznych do zdobycia tej odznaki jest odwiedzenie Winnicy Jasło. 

Nad winnicą zaś góruje pomnik Chrystusa Króla. Pomysł na jego wzniesienie pojawił się w 2016 roku. Do budowy pomnik utworzono Stowarzyszenie Budowy Pomnika Jezusa Króla w Jaśle. Prezesem został główny pomysłodawca pomnika – Edward Kozioł. Postanowiono że postument zostanie wzniesiony w oparciu o projekt architekta Andrzeja GawlewiczaPrace budowlane zaczęły się w 2018 roku, a zakończono w 2020, wtedy też poświęcono pomnik.

Cała kompozycja liczy 12,5 metrów – figura odlana z brązu 3,5 metrów i kolumna licząca 8 metrów. 

Z okolic pomnika i winnicy rozciąga się piękny widok na Beskid Niski, a także przy dobrej pogodzie na inne Beskidy oraz Tatry.

Źródło: https://www.facebook.com/Kosciolyznieba/photos/a.107276180663207/514930803231074/
https://www.dniwina.pl/winnica-jaslo-dwa-razy-wieksza/