Regulamin Krakowskiej Odznaki Turystycznej
1. Krakowska Odznaka Turystyczna jest odznaką ustanowioną i przyznawaną przez Podkarpacką Fundację Rozwoju „Beskid” z siedzibą w Jaśle, zwaną dalej Fundacją.
2. Celem ustanowienia Krakowskiej Odznaki Turystycznej jest popularyzacja turystyki oraz poznawanie walorów przyrodniczych, krajoznawczych, kulturowych i historycznych terenów miasta Krakowa.
3. Krakowska Odznaka Turystyczna jest jednostopniowa.
4. Do Odznaki można zaliczyć miejsca odwiedzone przed uchwaleniem regulaminu.
5. Okres zdobywania Odznaki jest nieograniczony.
6. Krakowską Odznakę Turystyczną uzyskuje się poprzez zwiedzenie miejsc i przejście tras znajdujących się na terenie miasta Krakowa według zamieszczonego wykazu (załącznik 1). Nie ma obowiązku zwiedzania wymienionych budynków wewnątrz ale zachęcamy do tego. Kolejność zwiedzania miejsc jest dowolna.
7. Miejsca można zwiedzać indywidualnie lub zespołowo, z przewodnikiem lub bez jego udziału. Zdobywanie Odznaki nie ma ograniczeń wiekowych.
8. Do prowadzonej książeczki Krakowskiej Odznaki Turystycznej wpisuje się datę oraz potwierdzenie odwiedzenia miejsca. Potwierdzeniem tym może być: podpis przodownika GOT lub przewodnika turystyki kwalifikowanej PTTK, pieczątka, fotografia, przebyta trasa GPS, krótki opis miejsca.
9. Ubiegający się o Krakowską Odznakę Turystyczną po zebraniu potwierdzeń ze wszystkich wymienionych miejsc, przedstawia książeczkę do weryfikacji w siedzibie Fundacji. Weryfikacja odbywa się nieodpłatnie, a osoba ubiegająca się o weryfikację ponosi ewentualne koszty korespondencji lub przesyłki oraz koszty zakupu odznaki.
10. Książeczka po pozytywnym zweryfikowaniu jest równocześnie legitymacją uprawniającą do nabycia i noszenia Krakowskiej Odznaki Turystycznej. Lista zdobywców publikowana jest na stronie Fundacji.
11. Prawo do interpretacji oraz wszelkie wątpliwości, które mogą wyniknąć z interpretacji powyższego regulaminu, rozstrzyga Zarząd Fundacji.
12. Informacje związane z Krakowską Odznaką Turystyczną można uzyskać w siedzibie Fundacji, telefonicznie, mailowo oraz na stronie www.fundacjabeskid.org.pl.
Część 1 - Miejsca
- Cmentarz Rakowicki
- Dwór Włodzimierza Tetmajera – Tetmajerówka i dwór Lucjana Rydla – Rydlówka
- Dworek Jana Matejki w Krzesławicach
- Dworek Białoprądnicki
- Błonia i Stadion Cracovii
- Tauron Arena Kraków
- Stara Synagoga
- Kościół pw. Najświętszego Salwatora
- Sanktuarium Bożego Miłosierdzia
- Rynek Dębnicki wraz z kaplicą św. Piotra i Pawła
- Rynek Podgórski wraz z kościołem pw. św. Józefa
- Zakrzówek i Skałki Twardowskiego
- Zalew Nowohucki
- Huta im. T. Sendzimira (Budynek „S” i „Z” ul. Ujastek)
- Zabytkowy przyczółek dawnej wąskotorowej kolejki technologicznej Krakowskich Zakładów Sodowych „Solvay”
- Były Niemiecki Obóz Koncentracyjny Kraków-Płaszów
- Fort 52a „Jugowice”
- Gmach główny Akademii Górniczo-Hutniczej
- Collegium Novum wraz z Collegium Maius
- Jubilat
- Park Zaczarowanej Dorożki
- Park Zdrojowy w Swoszowicach
- Park im. Anny i Erazma Jerzmanowskich wraz z pałacem
- Aleja Róż i Park Ratuszowy
- Punkt przecięcia równoleżnika 50°N z południkiem 20°E
- Krakowska Pijalnia Zdrojowa
- Muzeum Lotnictwa Polskiego
- Muzeum Narodowe
- Kamieniołom Liban wraz z Kopcem Kraka
- Kopiec Wandy
Część 2 - Trasy
- STARE MIASTO: Dworzec Główny – Teatr Słowackiego – Barbakan – Bazylika Mariacka – Rynek – Bazylika Dominikanów pw. Świętej Trójcy – Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła – Wawel – Smok Wawelski – Pomnik Psa Dżoka – Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława
- PARK JORDANA: pomnik Henryka Jordana, popiersia wybitnych Polaków, pomnik niedźwiedzia Wojtka
- LAS WOLSKI: Rezerwat Panieńskie Skały – Kopiec Piłsudskiego – Klasztor Kamedułów – Pawilon Okocimski – ZOO
Wyjaśnienie: Trasy nie trzeba przechodzić dokładnie wg wskazanych punktów. Wystarczy odwiedzić Stare Miasto, Park Jordana i Las Wolski.
Mapa
Weryfikacja Odznaki
1. Książeczkę wraz z potwierdzeniami należy przesłać listem (dowolna ilość książeczek w liście) lub dostarczyć osobiście na adres Fundacji:
Podkarpacka Fundacja Rozwoju „Beskid”
ul. Słoneczna 19A, 38-200 Jasło
2. Po otrzymaniu listu książeczki są weryfikowane.
3. Po weryfikacji na adres mailowy podany w książeczce wysyłana jest wiadomość informująca o wyniku weryfikacji oraz o kosztach odznaki i przesyłki. Jeśli jest kilka książeczek prosimy włożyć do koperty kartkę z adresem mailowym do kontaktu.
4. Następnie należy wpłacić odpowiednią kwotę pieniędzy na rachunek bankowy. Podczas wpłacania pieniędzy za odznakę można również wpłacić dobrowolną darowiznę na realizację celów statutowych Fundacji. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękujemy!
Nr konta bankowego: 05 1240 2337 1111 0010 8919 6916
Koszt odznaki: 16 zł
Koszty przesyłki: zależy od ilości książeczek w przesyłce i będzie podany w mailu, wysyłamy listem poleconym ekonomicznym lub priorytetowym.